skip to Main Content
General Committee
ROLENAME
Comodore/ChairmanNeil Gregory
Vice CommodoreAlan Haefele
RC SailingAndrew Collins
RC Outside HouseIan Henderson
RC Indise HouseTim Jones
Honorary TreasurerDave Garrard
Member/DisciplianryGerry Hegie
Member/CruisingPeter Sherlock
Member/SailingMarco Tobin
Member/SailingWilliam Crockett
Member/Inside HouseJuliet Clegg
Member/Outside HouseJimmy Jacka
Staff GMToni Mainprize
Finance Committee
ROLENAME
Honorary Treasurer/ChairmanDave Garrard
ComodoreNeil Gregory
Vice CommodoreAlan Haefele
RC SailingAndrew Collins
RC Outside HouseIan Henderson
RC Indise HouseTim Jones
Member/Academy FinanceDamon Lyons
Staff/Finance ManagerAmanda Munitz
Staff/GMToni Mainprize
Audit Committee ChairmanCarl Bosma
Audit Committee
ROLENAME
Audit Committee ChairmanCarl Bosma
Member/Academy FinanceDamon Lyons
MemberIvor Syndler
Sailing Committee
ROLENAME
RC Sailing/ ChairmanAndrew Collins
GENCOM/Cape 31William Crocket
Member/AcademyJennifer Burger
Member/Race OfficerLeanne Wheeler
Member/CruisingPeter Sherlock
GENCOMMarco Tobin
Member/Youth & womenHeidid Burger
Staff /SEMHilary Ackermann
Staff/Sail AdminKerry Pryde
Inside House
ROLENAME
RC Inside House/ChairmanTim Jones
MemberJohan Erasmus
MemberWesley Clarence
MemberMarthina Schmidt
GENCOMJuliet Clegg
Staff/F&B ManagerWesley Young
Staff/Functions ManagerNatalie de Gois
Staff/Head ChefChad Graham
Staff/GMToni Mainprize
Outside House
ROLENAME
RC Outside House/ChairmanIan Henderson
MemberTony Blackwell
GENCOMPeter Sherlock
GENCOMJimmy Jacka
Staff/Marina SecretaryDiane Bright
Staff/Marina Opps ManagerElliot Magdalela
Staff/GMToni Mainprize
Safety at Sea
ROLENAME
Vice Commodore/ChairmanAlan Haefele
MemberDavid Elcock
GENCOMAndrew Collins
MemberAlex Cousins
MemberLisa Malherbe
MemberPoul Hansen
MemberSimon Hamer
Staff/S@S SecretaryDiane Bright
Transformation & Futures
ROLENAME
Trustee/ChairmanDavid Hudson
CommodoreNeil Gregory
MemberLynette Finlay
Staff/General ManagerToni Mainprize
Staff/Academy ManagerLindani Mchunu
Academy
ROLENAME
Member/Chairman/DirectorHoward Richman
MemberJohn Levin
FINCOM/DirectorDamon Lyons
Staff/Academy Manager/DirectorLindani Mchunu
Staff /Academy Operations ManagerJennifer Burger
Staff/Academy AdministratorMomelezi Funani
Staff General Manager/DirectorToni Mainprize
Cruising
ROLENAME
GENCOM/ChairmanPeter Sherlock
Vice CommodoreAlan Haefele
MemberSimon Hamer
MemberLynne Hamer
MemberMarie Saunders
MemberPaul Morris
Lipton Trustees
ROLENAME
Trustee/ChairmanDave Hudson
MemberMike Peper
RC SailingAndrew Collins
CommodoreNeil Gregory
President & Trustees
ROLENAME
PresidentPaul Mare
TrusteeTrevor Megaw
TrusteeDave Hudson
Back To Top